MASZ PYTANIA
ZADZWOŃ698 648 823Matki pszczele i odkłady

MATKI

Poniżej przedstawiam Państwu charakterystykę matek pszczelich, jakie posiadam w swojej ofercie handlowej na rok 2023. Są to matki rasy kraińskiej następujących linii: Willy, Hinderhofer AGT, Celle, SAWA1 oraz M1.
Matki Willy, Hinderhofer, Celle są matkami pochodzącymi od matek reprodukcyjnych importowanych z Niemiec oraz Austrii natomiast matki linii Alsin pochodzą od matek reprodukcyjnych z polskich pasiek zarodowych.

 Cena:

–  Matki jednodniówki 35 zł

– Unasiennione naturalnie ze sprawdzonym czerwieniem 130 zł 

Charakterystyka linii:

WILLY – charakteryzują się wyjątkową łagodnością. W czasie przeglądów mało ruchliwe, dobrze trzymają się plastrów. Mają tendencję do ograniczania matek w czerwieniu, co powoduje, że są wyjątkowo miodne nawet przy słabych pożytkach. Maksymalnie wykorzystują pożytki wczesne z mniszka lekarskiego oraz z występującej późno spadzi. Zimują bardzo dobrze. Charakteryzują się wyjątkowo dużą dynamiką rozwoju wiosennego, co powoduje że już na pożytkach wczesnowiosennych uzyskują bardzo dużą siłę. Są wybitne także pod względem dużej produkcji pyłku, nawet powyżej 15 kg obnóży pyłkowych w sezonie.

HINDERHOFER AGT – pszczoły tej linii odznaczają się bardzo wysoką produkcją miodu. Miód sklepią na sucho. Są łagodne i umożliwiają przeglądy w różnych warunkach pogodowych, niezależnie od pory dnia. Dobrze zimują. Odznaczają się wczesnym rozwojem, umożliwiającym wykorzystanie wczesnych pożytków, a także umiarkowaną rojliwością. Nastrój rojowy jest rozładowywany przez pojawienie się pożytku i poszerzenie gniazda. Umiarkowanie kitują gniazdo.

CELLE – pochodzi od sprowadzonej do Instytutu matki pszczelej Troyseck, którą sparowano z trutniami pochodzącymi z hodowli pszczelarza Wirsinga. Charakteryzuje się wysoką wydajnością miodu w ciągu całego sezonu. Tworzy rodziny silne, odznaczające się bardzo dobrym rozwojem wiosennym. Jest to pszczoła na „mniszek”. Zimuje bardzo dobrze. Przy intensywnych pożytkach przejawia tendencję do ograniczania matek w czerwieniu. Bardzo łagodna o małej ruchliwości, w czasie przeglądów dobrze trzyma się plastra.

TROYSECK – jest wyselekcjonowana w kierunku wykorzystania pożytków średnio późnych i późnych, zwłaszcza spadzi. Tworzy rodziny silne i bardzo silne. Pszczoły są łagodne, dobrze trzymają się plastra. Występuje ograniczenie matki w czerwieniu przy obfitych pożytkach. Na wiosnę w gnieździe jest wyraźnie oddzielona miodnia, wraz z rozwojem rodziny matka penetruje cały ul i czerwi w wolnych komórkach w różnych jego częściach. Średni wskaźnik produkcji miodu w naszych warunkach środowiskowych waha się na poziomie 149 % (procentowe porównania matek hodowlanych z matkami będącymi w danej pasiece (dzikimi).

AlSIN –  Rozwój – wczesny, dynamiczny. Przy umiarkowanym pożytku dobrą dynamikę czerwienia utrzymują przez cały sezon. Plenność rodzin średnia do wysokiej. Miodność – wykorzystują już najwcześniejsze pożytki i bardzo dobrze pracują przez cały sezon na różnych pożytkach. Wysokie wydajności miodowe uzyskują także na spadzi. Łagodność – pszczoły są bardzo łagodne, w okresie pożytkowym można przy nich pracować bez dymu. Rojliwość – rodziny wykazują znikomą rojliwość ale wymagają dobrego poszerzenia gniazda w okresie obfitych pożytków. Zimotrwałość – bardzo dobra. Do zimowli nie wymagają dodatkowych ociepleń. Dobrze znoszą długą zimowlę. Inne cechy – pszczoły zbierają duże ilości pyłku. Rodziny pszczele tej linii bardzo dobrze nadają się do tworzenia z nich odkładów. Pszczoły są aktywne nawet przy nie najlepszej pogodzie

MARGO – pszczoły tej linii są przystosowane do trudnych warunków zimowania. Cechuje się wczesną i dobrą dynamiką rozwoju. Tworzy rodziny silne i bardzo silne. Rzadko wchodzi w nastrój rojowy, który jest łatwy do zwalczania. Pszczoły są łagodne i dobrze trzymają się plastrów. Linia charakteryzuje się wysoką miodnością, oraz dobrze wykorzystuje pożytki zarówno wczesne jak i późne. Miód sklepi na sucho. Gromadzi również duże ilości pyłku. Chętnie przechodzi do nadstawki. Pszczoły charakteryzuje łagodność, mała skłonność do rójki, miodność oraz zachowanie higieniczne. Cechy te sprawiają, że praca z tymi pszczołami jest bardzo przyjemna.

 Wysyłka matek na terenie całego kraju za pomocą poczty polskiej lub kurierem.

Matki wysłane są od poniedziałku do czwartku. Czas dostawy do 24 godzin.

ODKŁADY
W mojej ofercie handlowej posiadam również możliwość wykonania odkładów pszczelich na ramce Ostrowskiej i Wielkopolskiej. Są to 5-ramkowe odkłady z matkami ze sprawdzonym czerwieniem, unasiennionymi naturalnie na pasieczysku, pochodzącymi z naszej hodowli od matek reprodukcyjnych. Odkłady  tworzone zawierają  4 ramki z czerwiem, w różnym stadium rozwojowym, oraz  ramkę osłonową z pokarmem węglowodanowym i białkowym. Wszystkie ramki w odkładzie obsiadane są przez pszczoły robotnice na czarno. Takie rodzinki bardzo dynamicznie się rozwijają, aż do samej jesieni, zatem pszczelarze nie mają problemu z właściwym ich przezimowaniem.

Odkłady wykonuje od maja do końca sezonu. Odbiór tylko osobisty w specjalnie zapakowanych skrzynkach wykonanych z poliuretanu, przystosowanych do transportu. Istnieje również możliwość przełożenia przez pszczelarza przygotowanych odkładów do własnych opakowań transportowych.

Cena odkładu na ramce Ostrowskiej 320 zł, na ramce Wielkopolskiej 350 zł. Wszystkich zainteresowanych proszę o kontakt.